Witaj na naszym starym blogu!
Nie dziw się, że dawno nic nie napisaliśmy nowego, bo tak jak wspomnieliśmy, ten blog jest stary (nawet starszy od węgla) i jakiś czas temu założyliśmy nowy - ciekawszy i ładniejszy 😄 Piszemy tam nie tylko o Prześwietl.pl, informacji gospodarczej i open data, ale również i o wielu innych zajawkach, jakie mamy jako zespół Transparent Data. Nowy blog z aktualnymi wpisami i całym archiwum stąd znajdziesz tutaj
Kategorie: Krajowy Rejestr Sądowy 25/03/2014

Firma w 7 dni. Szybsze „jedno okienko”.

Rate this post

8785432136_2f72554293_b

W styczniu 2014 Rząd przyjął zmiany w ustawie o KRS. Jak podkreślał w swoim wystąpieniu premier to już nie dobra, bądź zła wola urzędnika będzie decydować o efektywności postępowania rejestracyjnego ale automat przepisów. Premier zapewniał również, że zmiana przepisów doprowadzi do sytuacji, w której „jedno okienko” stanie się modelem, o który Rząd zabiegał od wielu lat.

Link do strony z wystąpieniem premiera: http://tvn24bis.pl/informacje,187/jedno-okienko-zadziala-sprawniej-rzad-przyjal-zmiany-w-ustawie-o-krs,385454.html

Co się zmieni?

Projekt zakłada przede wszystkim przyspieszenie całej procedury, która docelowo ma trwać 7 dni.

Przedsiębiorca składający w sądzie rejestrowym wniosek o wpis do KRS byłby zwolniony z obowiązku dołączania do wniosku dokumentów dla ZUS-u, GUS-u oraz urzędu skarbowego. Po dokonaniu wpisu do rejestru sądowego automatycznie, przy użyciu systemu teleinformatycznego, następowałoby przekazanie danych z tego rejestru do GUS i Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, a w konsekwencji do automatycznego nadania numerów REGON i NIP, które byłyby zamieszczone i upublicznione w KRS bez konieczności podjęcia jakichkolwiek działań ze strony przedsiębiorcy.

Sąd rejestrowy dostarczałby przedsiębiorcy odpis postanowienia o dokonaniu wpisu do KRS wraz z zaświadczeniem o nadaniu numerów NIP i REGON.

Kolejną nowinką ma być wymiana danych między systemem informatycznym Krajowego Rejestru Sądowego i pozostałych organów, do których kierowane są zgłoszenia.

Jakby to wyglądało w praktyce: rejestrujemy spółke w KRS i te dane, które podaliśmy w trakcie rejestracji stanowią podstawowy pakiet danych, z których korzysta urząd skarbowy, GUS i ZUS.  Naszym dodatkowym obowiązkiem jest zgłoszenie danych uzupełniających, np numeru konta.  Korzystając ze specjalnego formularza powinniśmy dostarczyć je do urzędu skarbowego w ciągu 21 dni od otrzymania wpisu do KRS-u. Po otrzymaniu danych, urząd skarbowy sam przekazywałby je dalej do ZUS i GUS.

Proponowane zmiany opierają się na przyspieszeniu i uproszczeniu zakładania spółki poprzez brak konieczności podawania tych samych danych na kolejnych formularzach i wnioskach oraz na zaaktywizowaniu współpracy między organami.

Pracę na projektem można śledzić na stronie: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/1/projekt/74124.

Planowana data wejścia w życie to 1 października 2014 r.

The following two tabs change content below.

Joanna

Joanna Kosterska - Absolwentka prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie in house lawyer obsługujący sektor bankowy. W trakcie studiów była aktywnym członkiem kół naukowych, uczestniczyła w międzynarodowych projektach i konkursach. Ma za sobą pierwsze publikację m.in. rozdział w książce „Mediacja ponad podziałami” pod redakcją dr Magdaleny Tabernackiej. Najchętniej pracuje z prawem unijnym, międzynarodowym, cywilnym i handlowym. Zna biegle angielski i francuski. Jako wolontariusz trener i prawnik wspiera prace NGO's promując przedsiębiorczość i rozwój. W wolnych chwilach stawia pierwsze kroki jako podróżnik, śpiewa i gotuje. Marzy żeby objechać Europę na motorze.

Możliwość komentowania jest wyłączona.