We wcześniejszym artykule zawarliśmy podstawowe informacje o numerze identyfikacji podatkowej. Dzisiaj trochę rozwiniemy ten temat i sprawdzimy jak przebiega proces wnioskowania.
Jak wystąpić o nadanie numeru NIP?
Są dwa sposoby, w zależności od tego jakiego rodzaju działalność chcemy prowadzić. Dzisiaj opiszemy jak to wygląda w przypadku spółek rejestrowanych w krajowym rejestrze sądowym.
Procedura rozpoczyna się wraz ze złożeniem dokumentów potrzebnych do zarejestrowania spółki. Wniosek o NIP (zgłoszenie identyfikacyjne) składamy w Sądzie Rejestrowym, przy użyciu formularza NIP-2 wraz wnioskiem o nadanie numeru REGON i zgłoszeniem płatnika składek.
Jest to zasada tzw. “jednego okienka”, którą stosuję się przy rejestracji spółek prawa handlowego. W tym postępowaniu sąd ma obowiązek przesłać wniosek do urzędu skarbowego w ciągu 3 dni roboczych od dnia dokonania wpisu. Przekazuje go wraz z odpisem postanowienia o wpisie i zaświadczeniem o dokonaniu wpisu. Sąd rejestrowy przesyła do urzędu skarbowego również dodatkowy odpis umowy spółki, dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości, w których znajduje się siedziba, oraz inne dokumenty złożone przez przedsiębiorcę wraz z wnioskiem o wpis.
Informację o nadanym przedsiębiorcy numerze NIP, naczelnik urzędu skarbowego jest zobowiązany niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni przekazać sądowi prowadzącemu rejestr przedsiębiorców, który dokonuje z urzędu wpisu numeru NIP do rejestru.
Numer identyfikacji podatkowej nadawany jest przy użyciu Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, zwanego dalej „CRP KEP”.
Powyższa procedura uzyskiwania numeru identyfikacji podatkowej jest przestawiona w oparciu o przepisy rozdziału drugiego ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19951420702
Od zasady “jednego okienka” jest jeden wyjątek: rejestracja spółki za pomocą elektronicznego systemu KRS, o której napiszemy więcej w kolejnym artykule.
Wszystkie wzory potrzebne do uzyskania numeru identyfikacji podatkowej są podane w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20112981765
Joanna
Ostatnie wpisy Joanna (zobacz wszystkie)
- Czy przedsiębiorca ma prawo żądać usunięcia danych z internetu? Czym jest prawo do bycia zapomnianym? - 26/11/2014
- Establishing company in Poland – partnership - 19/10/2014
- Ochrona patentowa wynalazków cz.2 - 06/10/2014
- Ochrona patentowa wynalazków cz.1 - 03/10/2014
- Przenoszenie praw autorskich. Podstawowe informacje - 01/10/2014