Witaj na naszym starym blogu!
Nie dziw się, że dawno nic nie napisaliśmy nowego, bo tak jak wspomnieliśmy, ten blog jest stary (nawet starszy od węgla) i jakiś czas temu założyliśmy nowy - ciekawszy i ładniejszy 😄 Piszemy tam nie tylko o Prześwietl.pl, informacji gospodarczej i open data, ale również i o wielu innych zajawkach, jakie mamy jako zespół Transparent Data. Nowy blog z aktualnymi wpisami i całym archiwum stąd znajdziesz tutaj
Kategorie: Ogólnie 14/11/2015

Jak wykorzystać informację gospodarczą przy ocenie firmy pożyczkowej

Rate this post

„Chwilówka”, „pożyczka bez BIG, BIK, KRD”, „pożyczka za 0 zł” – m. in. takimi hasłami kuszą nas do zaciągnięcia kredytu działające licznie na rynku firmy pożyczkowe. Nie zawsze jednak działalność tych firm spotyka się z uznaniem klientów, a wiele osób czuje się wręcz oszukanym poprzez firmy, które niekiedy działają na granicy prawa oraz używają podobnych metod manipulacji jak przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą garnków na pokazach hotelowych. Jednakże, w odróżnieniu od firm sprzedających garnki, dzięki którym nota bene nasze życie ma być lepsze, firmy pożyczkowe w swojej działalności mają jedną wielką przewagę – bazują na naszej rzeczywistej potrzebie finansowej. Jest to na tyle niebezpieczna potrzeba, że klienci w kontakcie z taką firmą automatycznie stawiają się w roli petenta i są w stanie zaakceptować stawiane przez nią często nieuczciwe warunki, a do tego być zadowolonym z faktu otrzymania gotówki. Aby dwa razy nie żałować pożyczonych w ten sposób pieniędzy, przygotowaliśmy 8 rad, którymi należy kierować się w przypadku wyboru firmy pożyczkowej.

1. Jeśli nie musisz – nie pożyczaj

Pożyczenie pieniędzy zawsze będzie się wiązać z tym, że pożyczoną kwotę będziemy musieli oddać wraz z odsetkami oraz dodatkowymi opłatami. Przed pożyczeniem pieniędzy powinniśmy się poważnie zastanowić czy cel, na który chcemy przeznaczyć pieniądze jest tego warty i czy na pewno nie możemy wstrzymać się z kupnem np. nowego telewizora, komputera czy też telefonu. Pożyczki są dopuszczalnym rozwiązaniem tylko dla osób, które zostały nagle zaskoczone niespodziewanym wydatkiem, ale ich kondycja finansowa pozwala na terminowe spłacenie zobowiązania.

2. Wybieraj rozsądnie

Jeśli musisz już pożyczyć udaj się do instytucji finansowej, która podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Mają one o wiele bardziej rygorystyczne warunki weryfikacji klientów, ale ryzyko nieuczciwych praktyk w odniesieniu do prywatnych podmiotów działających bez nadzoru jest o wiele mniejsze. Dodatkowo dowiesz się na podstawie wymaganych przez bank dokumentów, czy stać cię na otrzymanie pożyczki, a jeśli tak to w jakiej kwocie. Jeśli w firmie pożyczkowej zaproponują Ci kwotę kilka razy większą to będzie to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Instytucje będące pod nadzorem znajdziesz na stronie KNF. Zanim trafimy do firmy pożyczkowej warto również przyjrzeć się ofercie pożyczek społecznościowych.

3. Sprawdź opinie w Internecie

Zgodnie z zasadą, że częściej dzielimy się z innymi opiniami skrajnymi – czyli w przypadku kiedy usługa nie spełnia lub przewyższa nasze oczekiwania, warto poprzeć się doświadczeniami innych i poszukać opinii na temat interesującej nas firmy w Internecie. Oczywiście musimy brać pod uwagę, że niektóre pozytywne jak i negatywne komentarze mogą być pisane pod zamówienie firm z branży, dlatego warto również zwrócić uwagę na doniesienia prasowe, które z reguły cechują się większym poziomem wiarygodności.

4. Sprawdź decyzje UOKiK

UOKiK regularnie monitoruje rynek pożyczek pozabankowych, weryfikując zgodność umów z obowiązującymi przepisami prawnymi. W skutek wykrycia nieprawidłowości może ukarać firmę. Każda decyzja UOKiK zostaje odnotowana, a jej treść możemy odnaleźć na stronie urzędu.

5. Sprawdź listę ostrzeżeń KNF

Komisja Nadzoru Finansowego ma za zadanie sprawować nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. W ramach swojej działalności ostrzega przed podmiotami, w związku których działalnością złożono zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa. Listę takich firm znajdziemy na stronie KNF.

6. Policz całkowity koszt pożyczki

Sprawdź jaką będziesz miał całkowitą kwotę do zapłaty. Każdy podmiot udzielający pożyczki zobowiązany jest do poinformowania o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania pożyczki (RRSO) oraz o całkowitej kwocie do zapłaty. Zadbaj o to i porównaj przedstawioną ofertę z realiami rynkowymi w jednej z porównywarek produktów finansowych

7. Nie płać za przygotowanie wniosku

Nigdy nie płać za otrzymanie pożyczki. Coraz częściej zdarza się, że firmy pożyczkowe żądają opłaty za rozpatrzenie wniosku przed podpisaniem umowy, a później nie udzielają kredytu tłumacząc to brakiem zdolności lub zabezpieczenia. Jednak pobranej wcześniej opłaty nie zwracają.

8. Czytaj treść podpisywanej umowy

Niekoniecznie to co zobaczysz lub przeczytasz w reklamie będzie obowiązywało Cię na umowie, dlatego uważnie zapoznaj się z jej treścią aby uniknąć przykrych konsekwencji w postaci np. zawyżonych opłat lub trudności w odstąpieniu od umowy. Zwróć również uwagę na zapisy dotyczące kosztów dodatkowych np. odbierania rat w tzw. usłudze domowej. Jeśli czegoś nie rozumiesz, a firma nie chce lub nie potrafi wyjaśnić tego zapisu to zrezygnuj z podpisania umowy, nawet jeśli pieniądze leżą już na stole.

www_transparentdata_pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.