Witaj na naszym starym blogu!
Nie dziw się, że dawno nic nie napisaliśmy nowego, bo tak jak wspomnieliśmy, ten blog jest stary (nawet starszy od węgla) i jakiś czas temu założyliśmy nowy - ciekawszy i ładniejszy 😄 Piszemy tam nie tylko o Prześwietl.pl, informacji gospodarczej i open data, ale również i o wielu innych zajawkach, jakie mamy jako zespół Transparent Data. Nowy blog z aktualnymi wpisami i całym archiwum stąd znajdziesz tutaj
Kategorie: CEIDG, Krajowy Rejestr Sądowy, NIP, Ogólnie 23/11/2016

Czy jesteśmy gotowi na likwidację numeru REGON w najbliższym roku?

Rate this post

Jak czytamy w podsumowaniu Kongresu 590, który odbył się w dn.17-18.11.2016, jednym z kluczowych punktów przedstawionych w “Konstytucji Biznesu” jest całkowita likwidacja numeru REGON. Oznacza to, że wraz z wejściem w życie nowej ustawy proponowanej przez ministra rozwoju i finansów, Mateusza Morawieckiego, przedsiębiorcy mieliby posługiwać się jedynie numerem NIP. Wszystko brzmi świetnie – uproszczenie zawiłych procedur i szybsza identyfikacja. Tylko czy nasze obecne rejestry są na to gotowe?

Likwidacja numeru REGON ma nastąpić już za niespełna rok-półtora, zapowiada minister Mateusz Morawiecki – “Przystąpiliśmy do dyskusji z GUS-em i jesteśmy na dobrej drodze, aby w ciągu najbliższego roku, półtora, zlikwidować REGON, aby była prostsza identyfikacja, żeby iść w tym kierunku cyfryzacji” (cytat z RP.pl ).

Jako eksperci dostarczania informacji gospodarczej uważamy, że likwidacja REGON bez podjęcia dodatkowych działań poprawiających jakość danych w innych rejestrach może przynieść więcej problemów niż pożytku.

REGON vs NIP – które jest mniej zawodne?

Wszyscy doskonale wiemy, o tym, że w Polsce obecnie mamy trzy podstawowe numery ewidencyjne: NIP, REGON oraz PESEL. Dwa pierwsze powszechnie używane są w biznesie w celu identyfikacji i weryfikacji kontrahenta biznesowego.

REGON czyli Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej prowadzony jest przez GUS (Główny Urząd Statystyczny) i służy osiągnięciu spójności identyfikacyjnej podmiotów gospodarczych. Dodatkowo, dzięki przyjętej numeracji, pozwala określić terytorium rejestracji firmy, zweryfikować jej rodzaj działalności oraz formę prawną. Kolejne cyfry odnoszą się bowiem do konkretnej charakterystyki przedsiębiorcy.

Z kolei nadawany przez naczelnika Urzędu Skarbowego numer identyfikacji podatkowej NIP ma zawsze 10 cyfr, z czego trzy pierwsze oznaczają kod danego urzędu skarbowego a pozostałe cyfry są następnie automatycznie generowane.

My sami w trakcie lat swojego doświadczenia niejednokrotnie spotkaliśmy się z błędnie przypisanymi numerami NIP, które nie pozwalały sklasyfikować kim jest rzeczywista firma. Z kolei nigdy nie spotkaliśmy się z sytuacją błędnie przypisanego numeru REGON.

Błędnie przypisane numery NIP – kilka przykładów

Przykład 1)

Ciekawym i chyba najbardziej unaoczniającym błędy w regułach przydzielania numerów NIP przykładem jest przypadek, gdy dwie firmy zarejestrowane są pod tym samym numerem NIP. I tak pod numerem NIP 7880008829 widnieją dwie firmy – Aesculap Chifa z Nowego Tomyśla oraz działalność Alix Gracz Józef z Jabłonnej.  Pierwsza została zarejestrowana w 2002 roku, druga natomiast w 2010 roku. Obie działalności są aktywne i co więcej, obie pochodzą z województwa wielkopolskiego. W jaki sposób Urząd Skarbowy je bezproblematycznie rozlicza, pozostaje dla nas zagadką.

Błędy-NIP-identyfikacja-dwie-te-same-firmy

Błędy-NIP-identyfikacja-dwie-te-same-firmy2

Jak widać na przykładzie powyżej, numer NIP jest identyczny. Każda z firm ma jednak inny REGON, dzięki czemu możemy prawidłowo je zidentyfikować.

Przykład 2)

Podobnie rzecz ma się w przypadku numeru NIP 5250000251, który przypisany został zarówno do Polskich Kolei Państwowych, jak i do działalności gospodarczej Leśniak Wacław.

REGON-NIP-błedy-identyfikacji1

REGON-NIP-błedy-identyfikacji2-PKP2

Przykład 3)

Z kolei w województwie małopolskim jeszcze do niedawna (zmiana nastąpiła kilka miesięcy temu), działalność gospodarcza Janina Wojasińska Sklep Spożywczo-Przemysłowy zarejestrowana była pod numerem NIP 6761013717, który jest również numerem NIP miasta Kraków.

Błędy-NIP-identyfikacja-Janina-Wojasinska

Błędy-NIP-identyfikacja-Janina-Wojasinska-stary-NIP

NIP-Janina-Miasto-Krakow

W każdym z powyższych przykładów, to nie numer NIP a numer REGON pozwolił nam prawidłowo zidentyfikować firmę. Każde dodatkowe źródło rejestracyjne wzmacnia bowiem proces weryfikacji. Jeżeli zatem rząd planuje wycofać REGON uważamy, że najpierw powinien zająć się wyeliminowaniem błędów przydzielania numerów NIP poprzez dopracowanie reguł określenia numerów identyfikacyjnych.

 

 

Zewnętrzne źródła: http://www.rp.pl/Biznes/161118931-Kongres-590-Konstytucja-biznesu-Mateusza-Morawieckiego.html

Możliwość komentowania jest wyłączona.