Witaj na naszym starym blogu!
Nie dziw się, że dawno nic nie napisaliśmy nowego, bo tak jak wspomnieliśmy, ten blog jest stary (nawet starszy od węgla) i jakiś czas temu założyliśmy nowy - ciekawszy i ładniejszy 😄 Piszemy tam nie tylko o Prześwietl.pl, informacji gospodarczej i open data, ale również i o wielu innych zajawkach, jakie mamy jako zespół Transparent Data. Nowy blog z aktualnymi wpisami i całym archiwum stąd znajdziesz tutaj
Kategorie: Ogólnie 02/11/2016

ODI Summit 2016, czyli jak open data zmienia świat i co nas czeka w przyszłości

Rate this post

ODI-Summit-2016

1 listopada odbyła się już trzecia z rzędu największa międzynarodowa konferencja dotycząca tematyki otwartych danych na świecie. Jako, że zarówno nasza platforma Prześwietl.pl, jak i pozostałe usługi zapewniane przez Transparent Data opierają się na korzystaniu z jawnych, publicznych źródeł, na spotkaniu tym po prostu nie mogło nas zabraknąć.

27 lat od momentu, gdy powstała pierwsza strona www, w erze w której na kuli ziemskiej istnieje więcej urządzeń niż ludzi, temat otwartych standardów danych, udostępniania ich i wykorzystawania przez biznes, rządy i społeczeństwa, to jedne z najważniejszych wyzwań przyszłości.

Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie największym nawet laikom dostarczy żart, jaki padł ze sceny podczas otwarcia konferencji:

– Dlaczego kurczak nie przeszedł przez jezdnię?

– Nie wiemy, to było w PDF’ie.

Z PDF’a bowiem nie pobierzemy danych automatycznie, tak by je przetworzyć i wykorzystać w rozwiązaniu. Najpierw trzeba zrobić jego zdjęcie, ktoś to musi przepisać w system i dopiero dalsze operacje na danych są możliwe. Podobnie rzecz ma się do milionów dokumentów rejestrowych i rządowych, które dostępne są jedynie w wersji papierowej i nikt ich nigdy nie scyfryzował w jednej, spójnej postaci. Z punktu widzenia dzisiejszego nowoczesnego społeczeństwa i biznesu, gdzie każdy z nas chce mieć dostęp do interesujących go informacji tu i teraz, temat wdrożenia spójnych standardów open data jest więc zagadnieniem nr 1.

“Otwarte dane to dane, do których każdy może mieć dostęp, każdy może z nich korzystać i udostępniać dalej. Tak po prostu.” – tak w skrócie ODI definiuje pojęcie open data.

 

ODI-podzial-open-data

By móc rzeczywiście mówić o inteligentnych miastach przyszłości, niezbędne jest rozwijanie spójnej infrastruktury informatycznej danych i wprowadzenie skutecznej polityki zarządzania tymi danymi. Na ilustracji proponowana przed ODI klasyfikacja różnorodnych danych od informacji biznesowych przez tweety aż po informacje pochodzące z jednostek samorządowych. ODI przekonuje, że to w jaki sposób określony zostanie dostęp do tych informacji, bezpośrednio wpłynie na to, jak można je wykorzystywać.

 

Dlatego też coroczna konferencja Open Data Insitute (w skrócie ODI), czyli ODI Summit 2016, przyciągnęła ponad 650 specjalistów z całego świata. Wśród gości nie zabrakło największych międzynarodowych autorytetów, takich jak Sir Tim Berners-Lee (twórca pierwszej strony www i współzałożyciel ODI), NIgel Shadbolt (jeden z czołowych naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją i współzałożyciel ODI), Martha Lane Fox (członek zarządu Twittera i ODI, współzałożycielka wartego miliony lastminute.com), JP Rangaswani (CDO Deutsche Banku), Axelle Lemaire (francuska Minister spraw cyfryzacji i innowacji) czy Hannah Fry (naukowiec i autorka głośnego bestselleru The Mathematics of Love: Patterns, Proofs, and the Search for the Ultimate Equation).

 

ODI-Summi-2016-open-data-Berners-lee

Panel z udziałem człowieka, o którym mówi się, że stworzył Internet, Sir Tima Bernersa-Lee

 

otwarte-dane-istota-ODI-Summit-2016

„Skuteczne infrastruktury są niewidzialne (…)” – jeden z lepszych cytatów odnoszących się do interoperacyjności informacji jaki usłyszeliśmy podczas ODI Summit 2016

 

W panelach tematycznych mogliśmy usłyszeć jak do promowania idei otwartych danych podchodzą przedstawiciele zarówno sfer naukowych, jak i rządowych oraz biznesowych. Kto, jak i gdzie wykorzystuje open data i co jeszcze jest w tym temacie do wypracowania. Spora dawka inspiracji do działania i tworzenia nowych innowacyjnych rozwiązań! 

 

ODI-Summit-2016_gołębie

Ciekawy przykład wykorzystania open data przedstawił podczas swojego wystąpienia Romain Lacombe, CEO Plume Labs, których misją jest informowanie obywateli miast o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Do zbierania danych firma wykorzystuje gołębie.

 

women-open-data

Co bardzo przypadło nam do gustu, to przypomnienie postaci kobiet, które przyczyniły się do promowania idei udostępniania informacji. Wspomniano m.in. o aktorce Hedy Lamarr, która wynalazła system FHSS, pioniera dzisiejszego WiFi i BlueTootha oraz pionierce programistyki Adzie Lovelace, która w XIX wieku opublikowała pierwszy algorytm na świecie.

 

tweet1-open-data

Najlepszy tweet, jaki znaleźliśmy w Sieci po zakończeniu konferencji – graficzne podsumowanie czym jest open data i jakie pytania należy sobie zadać, wykonane przez jedną z uczestniczek konferencji ODI Summit 2016.

 

Przydatne linki:

Strona Open Data Institute http://theodi.org/

Szczegółowa agenda ODI Summit 2016 z wszystkimi tematami i prelegentami https://drive.google.com/file/d/0Bw0sUjISKJ2vWFJWWndkaXJDQ2c/view

Możliwość komentowania jest wyłączona.