Witaj na naszym starym blogu!
Nie dziw się, że dawno nic nie napisaliśmy nowego, bo tak jak wspomnieliśmy, ten blog jest stary (nawet starszy od węgla) i jakiś czas temu założyliśmy nowy - ciekawszy i ładniejszy 😄 Piszemy tam nie tylko o Prześwietl.pl, informacji gospodarczej i open data, ale również i o wielu innych zajawkach, jakie mamy jako zespół Transparent Data. Nowy blog z aktualnymi wpisami i całym archiwum stąd znajdziesz tutaj
Kategorie: Ogólnie 06/12/2016

Pozycja Polski w rankingach open data

Rate this post

Obecnie powszechnie przyjmuje się, że w dobrze funkcjonującym, demokratycznym państwie, obywatele powinni mieć swobodny dostęp do treści i danych tworzonych i gromadzonych za publiczne pieniądze. Open data, czyli otwarte dane, redukują czas i pieniądze poświęcane przez osoby fizyczne i firmy na zrozumienie decyzji rządowych.

By móc zaklasyfikować informację jako “otwarte dane” (open data), informacja ta musi spełniać jednocześnie szereg kryteriów. Musi być:

  • dostępna online – tak, aby szybko i łatwo duża ilość osób mogła mieć do niej dostęp,
  • dostępna na podstawie licencji otwartej – tak, aby każdy nie tylko mógł mieć do niej dostęp, ale i mógł ją dowolnie przetwarzać,
  • dostępna w formie przyjaznej komputerom (tekst a nie jpg czy pdf), tak aby informacja mogła być przetwarzana szybko i efektywnie,
  • dostępna w dużej ilości jako całe bazy danych, tak aby dane mogły być przetwarzane automatycznie przez maszyny,
  • dostępna bez opłat.

Polska pod tym względem ma jeszcze sporo do zrobienia w porównaniu z Wielką Brytanią, Niemcami czy Francją. Jak pokazuje The Open Data Barometer, narzędzie stworzone przez promującą ideę otwartych danych fundację World Wide Web Foundation, Polska zajmuje obecnie pozycję nr 32.

W tegorocznej edycji raportu pod uwagę wzięto 92 kraje, a kluczowymi składowymi rankingu były: gotowość rządu do bycia rzeczywiście “otwartym”, implementacja otwartych danych w konkretnych programach oraz wpływ otwartych danych na biznes, politykę i społeczeństwo danego państwa.

Pozycja nr 32 dla Polski uznać możemy za przyzwoity wynik, zwłaszcza, że w porównaniu z rokiem 2014 wskoczyliśmy w rankingu o trzy pozycje wyżej, co oznacza pozytywną tendencję wzrostową. Niemniej pamiętać warto też, że nasz wynik punktowy, czyli 39.95 wskazuje na potrzebę szybszego rozwoju w kluczowych obszarach. Dla porównania, wynik punktowy lidera rankingu, czyli Wielkiej Brytanii to 100 punktów, Francji 81.65, Danii 76.62. Co więcej, średnia dla Europy i centralnej Azji to wynik 50.09.

 

polska-otwarte-dane-ranking-2016

Źródło: http://opendatabarometer.org/

Wśród najbliższych sąsiadów Polski najlepiej ocenione zostały Niemcy, zajmując z wynikiem 64.79 pozycję nr 11. Z kolei Czechy uplasowały się na miejscu 26 (49.15 pkt). Słowacja z numerem 36 (37.16 pkt) i Ukraina z numerem 62 (16.7) pozostały za Polską w tyle.

 

Źródło: http://opendatabarometer.org/

Źródło: http://opendatabarometer.org/

Jeżeli chcecie samodzielnie porównać Polskę z dowolnym krajem wziętym pod uwagę w rankingu czy pobrać szczegółowy raport open data z 2015 roku, polecamy stronę http://devodb.wpengine.com/ .

Możliwość komentowania jest wyłączona.