Jak co roku pod koniec lutego magazyn Forbes opublikował swą prestiżową listę 100 Najbogatszych Polaków. Metodologia rankingu opierała się na udziałach w przedsiębiorstwach, nieruchomościach, gotówce uzyskanej z transakcji oraz z dywidend spółek giełdowych, a każdy z wytypowanych przedsiębiorców otrzymał dodatkowo ankietę, by doprecyzować składowe swego majątku.
Na tegorocznej liście Forbesa, przedsiębiorcą o najmniejszym majątku, czyli przedsiębiorcą, który widnieje na miejscu nr 100, jest założyciel firmy ZBUD, Ryszard Jędraszek, a wartość jego majątku to 433 mln polskich złotych.
Z ciekawości postanowiliśmy porównać listę Forbesa z tym, co znaleźć możemy w bazie informacji gospodarczej Prześwietl.pl i na tej podstawie stworzyliśmy alternatywną listę opierającą się na udziałach danych osób w kapitale zakładowym firm. Choć wielkość rzeczywistych udziałów w danych przedsiębiorstwach nie wystarcza do pełnego określenia majątku, ktoś kto według danych tylko z KRS ma udziały powyżej wspomnianych 433 mln złotych, z pewnością na liście 100 Najbogatszych Polaków się uplasuje. Rezultaty jednak trochę nas zdziwiły…
Według naszych danych gospodarczych, na liście 100 Najbogatszych Polaków zabrakło 10-ciu przedsiębiorców. Oto szczegółowa tabela:
Zbigniew Wantusiak – były trener piłkarski CWKS Resovia Rzeszów, współzałożyciel Van Pur znanej m.in. jako Browary Regionalne Łomża. Udziały posiada w takich firmach jak Van Pur, Lany, Lany Nieruchomości, Smolpet, Smolpet Holding, Colmar, Smollar, Smollar Holding i Nadwick Investements.
Krystian Miklis – katowicki biznesman, właściciel znanych w branży nieruchomości firm Opal, Maksimum i Redwing 1. Posiada udziały również w takich przedsiębiorstwach jak Fonet, Estus, New Silesia, Silesia4U i Inwestycje Katowice.
Adam Tomasz Rączyński i Piotr Rączyński – bracia, którzy stworzyli spółkę jubilerską APART. W 2016 roku na Liście 100 Najbogatszych Polaków Forbesa zajęli wspólnie pozycję numer 16 – w tym roku na liście ich zabrakło. Są udziałowcami nie tylko firmy Apart, ale i Polish Luxury Group, Polish Luxury Group Investments, R2 oraz E-R2.
Zbigniew Podhajski – prezes zarządu i beneficjent rzeczywisty 90% udziałów Euroservice Zakłady Przemysłu Tłuszczowego w Suchorowie zajmującego się od 2003 roku wytwarzaniem biopaliw. Udziały posiada również w Euroservice Group, Euroservice Trade, Euroservice Oil i Euroservice Bio.
Sylwester Gardocki – doktor habilitowany nauk politycznych, założyciel Kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni, autor szeregu publikacji związanych z działalnością przedsiębiorstw, udziałowiec JGS Invest, Gospodarstwa Rolnego Guja, Best Immo, Uni-Agro, Uni-Milk, Best Expo, Metropol Hotel Man, Uni-Rol, Inter Plus, Mirpol Materiały Budowlane, Mirpol Nieruchomości, Best Forum, Gardocki SA, GSA Invest.
Przemysław Gacek – założyciel największego w Polsce portalu pośrednictwa pracy Pracuj.pl. Oprócz ponad 62% udziałów w Pracuj.pl, jest również prezesem i właścicielem firmy Xoliana Project o kapitale zakładowym 286 mln zł.
Urszula Jadwiga Podeszwik – posiada 95% udziałów o wartości ponad 495 mln zł w firmie FC4 (pozostałe 5% jest w posiadaniu współwłaściciela i dyrektora generalnego znanej sieci POLOmarket, Mirosława Podeszwika). Pani Jadwiga jest również udziałowcem Allea Fashion Studio oraz firmy Ciechocińskie Łazienki.
Artur Rytel – prezes Green Factory, w której portfelu mieszczą się jedne z najbardziej rozpoznawanych na rynku gotowych do spożycia świeżych sałat: Fit & Easy, Green Factory oraz, produkowana dla JMP, marka Vital Fresh. Jest właścicielem Green Holding i Green Factory, a udziały posiada również w takich firmach jak Plon 2, Smart Vegetables, Smart Vegetables Innovations, Grupa Producentów Warzyw Primavega, Spółka Agrarna Plon, GF Trans, Green Factory Bronisze oraz Green Factory Logistics.
Jan Kolański – nazywany niekiedy polskim królem słodyczy Prezes Zarządu Colian Holding, spółki oferującej słodycze takich marek jak Goplana, Jutrzenka, Solidarność, Grześki, Familijne, Hellena czy Appetita. Posiada udziały w Ziołopex, Trade Ziołopex oraz AllumaInvest.
Źródła:
http://100najbogatszychpolakow.forbes.pl/
http://100najbogatszychpolakow.forbes.pl/lista-100-najbogatszych-polakow-metodologia,artykuly,203101,1,1.html
Magda
Ostatnie wpisy Magda (zobacz wszystkie)
- Wielkanoc w liczbach, czyli świąteczna infografika - 13/04/2017
- Lista 100 Najbogatszych Polaków Forbesa 2017 – kogo na niej zabrakło? - 21/03/2017
- This is Open Data: Pieniądze szczęścia nie dają? - 15/03/2017
- This is Open Data: cele UE w latach 1970-2016 na podstawie danych z Europejskiego Banku Inwestycyjnego - 17/02/2017
- Miłość, Walentynki i romantyzm w nazwach polskich podmiotów gospodarczych - 14/02/2017